BZD17C100P RTG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZD17C100P RTG
Package:
Sub SMA
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 100V 800MW SUB SMA
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±6%
Power - Max 800 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-219AB
Product Status Active
Base Product Number BZD17
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Sub SMA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 100 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 75 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA