BZD17C33P
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZD17C33P
Package:
Sub SMA
Batch:
Datasheet:
Description:
SUB SMA, 800MW, 6%, ZENER DIODE
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±6.06%
Power - Max 800 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Base Product Number BZD17
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Sub SMA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 24 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA