BZD17C3V6P-E3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZD17C3V6P-E3-08
Package:
DO-219AB (SMF)
Description:
DIODE ZENER 3.6V 800MW DO219AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 800 mW
Product Status Active
Base Product Number BZD17C3V6
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA