BZD17C8V2P-E3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZD17C8V2P-E3-08
Package:
DO-219AB (SMF)
Description:
DIODE ZENER 8.2V 800MW DO219AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 800 mW
Product Status Active
Base Product Number BZD17C8V2
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA