BZD27B9V1P-HE3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZD27B9V1P-HE3-08
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 9.1V 800MW DO219AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZD27B
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 800 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-219AB
Product Status Active
Base Product Number BZD27B9V1
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA