BZD27C12PH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZD27C12PH
Package:
Sub SMA
Description:
SUB SMA, 1000MW, 6%, ZENER DIODE
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5.39%
Power - Max 1 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Base Product Number BZD27
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Sub SMA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12.05 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA