BZD27C12PHR3G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZD27C12PHR3G
Package:
Sub SMA
Description:
DIODE ZENER 12.05V 1W SUB SMA
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5.39%
Power - Max 1 W
Base Product Number BZD27
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Sub SMA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12.05 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA