BZD27C150PWH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZD27C150PWH
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE ZENER 150V 1W SOD123W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 9000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123W
Product Status Active
Base Product Number BZD27
Impedance (Max) (Zzt) 300 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 150 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 110 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 200 mA