
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZD27C18PW
Manufacturer:
Package:
SOD-123W
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 18V 1W SOD123W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.3933
3.933
100
0.29336
29.336
500
0.230508
115.254
1000
0.178125
178.125
2000
0.162412
324.824
5000
0.151924
759.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±6.4% |
| Power - Max | 1 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123W |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZD27 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SOD-123W |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 13 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 200 mA |