BZD27C36P MQG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZD27C36P MQG
Package:
Sub SMA
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 36V 1W SUB SMA
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5.55%
Power - Max 1 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-219AB
Product Status Active
Base Product Number BZD27
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package Sub SMA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 27 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA