BZD27C51P-HE3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZD27C51P-HE3-08
Description:
DIODE ZENER 51V 800MW DO219AB
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 26003
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 800 mW
Product Status Active
Base Product Number BZD27C51
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 39 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA