BZD27C5V1P-M-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZD27C5V1P-M-18
Description:
DIODE ZENER 5.1V 800MW DO219AB
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZD27-M
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 800 mW
Product Status Active
Base Product Number BZD27C5V1
Impedance (Max) (Zzt) 6 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-219AB (SMF)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA