BZG03B20-M3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG03B20-M3-08
Description:
DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZG03B-M
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 1.25 W
Product Status Active
Base Product Number BZG03B20
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA