BZG03C10TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG03C10TR3
Description:
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZG03C
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 1.25 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Base Product Number BZG03
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA