
onsemi
Product No:
BZG03C15G
Manufacturer:
Package:
SMA
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 15V 1.5W SMA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.342
3.42
100
0.255455
25.5455
500
0.200754
100.377
1000
0.155126
155.126
2000
0.141436
282.872
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±6% |
| Power - Max | 1.5 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZG03C15 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Supplier Device Package | SMA |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 11 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 500 mA |