BZG03C56-HM3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG03C56-HM3-18
Description:
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZG03C-M
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±7.14%
Power - Max 1.25 W
Product Status Active
Base Product Number BZG03C56
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 43 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA