BZG04-12-M3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG04-12-M3-08
Description:
DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZG04-M
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 1.25 W
Product Status Active
Base Product Number BZG04
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA