BZG04-75-HM3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG04-75-HM3-18
Description:
DIODE ZENER 91V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZG04-M
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 1.25 W
Product Status Active
Base Product Number BZG04-75
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 91 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 75 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA