BZG05B22-HM3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG05B22-HM3-08
Package:
DO-214AC (SMA)
Description:
DIODE ZENER 22V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZG05B-M
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 1.25 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Active
Base Product Number BZG05B22
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 22 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 16 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA