BZG05C30-M3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG05C30-M3-18
Description:
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZG05C-M
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±6.67%
Power - Max 1.25 W
Product Status Active
Base Product Number BZG05C30
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 22 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA