BZG05C3V6-E3-TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG05C3V6-E3-TR3
Description:
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZG05C
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.25 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Base Product Number BZG05
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Operating Temperature 150°C
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA