BZG05C51TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG05C51TR3
Description:
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 1.25 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number BZG05
Impedance (Max) (Zzt) 1500 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 39 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA