BZG05C5V6-HE3-TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZG05C5V6-HE3-TR
Description:
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO214AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZG05C
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Power - Max 1.25 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Product Status Obsolete
Base Product Number BZG05
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Operating Temperature 150°C
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA