BZM55B10-TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZM55B10-TR3
Package:
MicroMELF
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 10V 500MW MICROMELF
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZM55
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, No Lead
Product Status Active
Base Product Number BZM55B10
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package MicroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA