BZM55B6V2-TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZM55B6V2-TR3
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW MICROMELF
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Product Status Active
Base Product Number BZM55B6V2
Impedance (Max) (Zzt) 200 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package MicroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA