BZM55B7V5-TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZM55B7V5-TR
Description:
DIODE ZENER 7.5V 500MW MICROMELF
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 12500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Product Status Active
Base Product Number BZM55B7V5
Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package MicroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA