BZM55C47-TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZM55C47-TR
Description:
DIODE ZENER 47V 500MW MICROMELF
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Product Status Active
Base Product Number BZM55C47
Impedance (Max) (Zzt) 700 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package MicroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 36 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA