BZM55C4V7-TR3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZM55C4V7-TR3
Description:
DIODE ZENER 4.7V 500MW MICROMELF
Tolerance -
Power - Max 500 mW
Product Status Active
Base Product Number BZM55C4V7
Impedance (Max) (Zzt) 600 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package MicroMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA