BZS55B13 RAG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZS55B13 RAG
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 500MW 1206
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Obsolete
Base Product Number BZS55
Impedance (Max) (Zzt) 26 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package 1206
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 mA