BZS55B3V3 RXG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZS55B3V3 RXG
Description:
DIODE ZENER 3.3V 500MW 1206
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Base Product Number BZS55
Impedance (Max) (Zzt) 85 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package 1206
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 mA