BZT03C10-TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT03C10-TR
Package:
SOD-57
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 8.2VWM 14.8VC SOD57
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 35343
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZT03
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±6%
Power - Max 1.3 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case SOD-57, Axial
Product Status Active
Base Product Number BZT03C10
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms
Operating Temperature 175°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-57
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA