BZT03C15-TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT03C15-TR
Description:
TVS DIODE 12VWM 20.9VC SOD57
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 31750
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series BZT03
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±6%
Power - Max 1.3 W
Product Status Active
Base Product Number BZT03C15
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature 175°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-57
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA