BZT03C160-TAP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT03C160-TAP
Package:
SOD-57
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 130VWM 224VC SOD57
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZT03
Package Tape & Box (TB)
Tolerance ±5.63%
Power - Max 1.3 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case SOD-57, Axial
Product Status Active
Base Product Number BZT03C160
Impedance (Max) (Zzt) 350 Ohms
Operating Temperature 175°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-57
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 160 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA