BZT03C51-TAP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT03C51-TAP
Description:
TVS DIODE 43VWM 70.8VC SOD57
Payment:
In Stock : 29701
Series BZT03
Package Cut Tape (CT)
Tolerance ±5.88%
Power - Max 1.3 W
Product Status Active
Base Product Number BZT03C51
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Operating Temperature 175°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-57
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 39 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA