BZT03D68-TR
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT03D68-TR
Description:
TVS DIODE 54VWM 97VC SOD57
Series BZT03
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5.88%
Power - Max 1.3 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case SOD-57, Axial
Product Status Obsolete
Base Product Number BZT03
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature 175°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-57
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 68 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 51 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA