BZT52B10-G RHG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52B10-G RHG
Description:
DIODE ZENER 10V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Product Status Active
Base Product Number BZT52B
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA