BZT52B12-HE3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B12-HE3-08
Description:
DIODE ZENER 12V 410MW SOD123
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 14660
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Last Time Buy
Base Product Number BZT52B12
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 9 V