BZT52B12-HE3_A-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B12-HE3_A-18
Description:
DIODE ZENER 12V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 300 mW
Product Status Active
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 9 V