BZT52B18-G3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B18-G3-18
Description:
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZT52-G
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Product Status Active
Base Product Number BZT52B18
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 14 V