BZT52B24-G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52B24-G
Package:
SOD-123
Description:
SOD-123, 410MW, 2%, SMALL SIGNAL
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Base Product Number BZT52B
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA