BZT52B27-G RHG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52B27-G RHG
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Base Product Number BZT52B
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 18.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA