BZT52B27-G3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B27-G3-08
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZT52-G
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Base Product Number BZT52B27
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 20 V