BZT52B33-E3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B33-E3-08
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 33V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series BZT52
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Base Product Number BZT52B33
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 25 V