BZT52B39-HE3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B39-HE3-08
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 39V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Last Time Buy
Base Product Number BZT52B39
Impedance (Max) (Zzt) 87 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 29 V