BZT52B56-HE3-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B56-HE3-18
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Last Time Buy
Base Product Number BZT52B56
Impedance (Max) (Zzt) 135 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V