BZT52B62
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52B62
Package:
SOD-123F
Batch:
Datasheet:
Description:
SOD-123F, 500MW, 2%, SMALL SIGNA
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Product Status Active
Base Product Number BZT52B
Impedance (Max) (Zzt) 215 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 62 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA