BZT52B6V2-HE3-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B6V2-HE3-08
Description:
DIODE ZENER 6.2V 410MW SOD123
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Product Status Last Time Buy
Base Product Number BZT52B6V2
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 2 V