BZT52B6V8
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52B6V8
Package:
SOD-123F
Batch:
Datasheet:
Description:
SOD-123F, 500MW, 2%, SMALL SIGNA
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Product Status Active
Base Product Number BZT52B
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.8 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA