BZT52B8V2S RRG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BZT52B8V2S RRG
Package:
SOD-323F
Description:
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323F
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-90, SOD-323F
Product Status Active
Base Product Number BZT52B
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-323F
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 630 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA