Home / Single Zener Diodes / BZT52B9V1-HE3_A-18
BZT52B9V1-HE3_A-18
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZT52B9V1-HE3_A-18
Package:
SOD-123
Description:
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±2%
Power - Max 300 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 7 V